WordPress ile Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

WordPress

Dünyanın en yaygın kullanılan içerik yönetim sistemi hiç kuşkusuz ki WordPress’tir. Hem ücretsiz olarak kullanılabilmesi, hem son derece kullanışlı yönetim paneli, hiçbir yazılım bilgisine sahip olmayan kullanıcıların bile rahatlıkla web sitesi oluşturabilmelerine imkân tanımaktadır.

WordPress, kişisel blogunuzda ya da kurumsal sitenizde kullanmanız için gerek ücretli gerekse ücretsiz olarak birbirinden farklı, geniş bir tema skalasına sahip. Bu temalar yardımıyla, sitenizin görünümünü kökten değiştirebilirsiniz. Yine aynı şekilde ücretsiz eklentiler kullanarak, sitenizin daha kullanışlı hale gelmesini sağlayabilir, kullanıcıların sitenizi daha etkin kullanmaları konusunda yol gösterici olabilirsiniz. Tema seçimi için tek yapmanız gereken yönetim panelinin sol menüsünde bulunan “Görünüm” sekmesine gidip “Temalar” bölümüne tıklamaktır. Burada karşınıza çıkan sayısız tema arasından, ön izleme modu sayesinde bir fikir elde ederek sitenizin için en uygun temayı seçebilirsiniz. Bazı temalarda ufak tefek kişisel değişiklikler yapabileceğiniz gibi, bazı temaların da düzenleme konusunda şifreyle korunduğunu unutmayınız.

wordpress

wordpress

Tema ve Eklenti

Tema ve Eklenti seçiminde dikkat etmeniz gereken bir başka püf nokta da temaların ya da eklentilerin kullandığınız WordPress sürümüyle uyumlu olarak çalışması ve belirli aralıklarla sahibi tarafından güncelleniyor olmasıdır. Son güncellemesinin üzerinden hayli zaman geçmiş olan bir eklenti ya da tema, mevcut WordPress sürümüyle birlikte çalışmayabilir, modern dünyanın teknolojisine ayak uyduramıyor olabilir. Ücretli olarak satın aldığınız tema ve eklentilerde bu tip bir sorunla pek karşılaşmasanız bile özellikle ücretsiz sürümlerini kullanırken seçimlerinizi dikkatle yapmanızı tavsiye ederiz.

wordpress tema

wordpress tema

Google PageSpeed Insights

WordPress’te hayati öneme sahip bir başka detay da site hızı. Site hızınızı etkileyen faktörlerin başında eklentileriniz, temanız ve site-içi medya öğeleriniz gelmektedir. Özellikle kullandığınız temanın, sitenizin hızını nasıl etkilediğinizi görebilmek için Google PageSpeed Insights aracını kullanabilirsiniz. Beğendiğiniz bir temayı seçtikten sonra araç yardımıyla test edebilir, başka bir temayı seçip test ederek karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Kullanacağınız her temanın bir diğerinden farklı işlevi ve görünümü olduğundan, site açılış hızı mutlaka değişecektir. Bununla birlikte, aracın tavsiye ettiği değişiklikleri yapar, site hızı puanınızı yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Web Tasarım

Tasarım noktasında WordPress’i seçtikten sonra aklınızda bulundurmanız gereken belki de en önemli konu, seçtiğiniz temanın mobil cihazlarla uyumlu olup olmamasıdır. Her temanın mobil uyumlu olmadığını aklınızda tutarak, mobil uyumlu temaları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Artık sıkça duyduğumuz üzere “Responsive Design” yani “Esnek Tasarım” olarak adlandırılan tasarımlara sahip temalar, mobil cihazlarla da sorunsuz olarak görüntülenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir