Genel

WordPress SEO Nedir ?

By 28 Eylül 2019 No Comments

WordPress, dünyanın en çok kullanılan açık kaynak kodlu sistemidir! Halihazırda zaten iyi bir SEO alt yapısıyla gelen WordPress’imizi, arama motorlarını zorlayacak şekilde gerekli ayarlamalarımızla güçlendiriyoruz. Bunun için her şeyden önce All in One SEO Pack ve  Yoast SEO eklentilerinin, birçok SEO ihtiyacınızı karşıladığını bilmeniz gerek. Her ne kadar yoğun talep All in One SEO Pack eklentisine olsa da bizler ısrarlar Yoast SEO eklentisini tavsiye etmekteyiz. Şimdi önemli ipuçlarımıza geçelim:

1- Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı Bağlantı ayarlarında, en kilit nokta linkleri SEF yani arama motoru dostu yapabilmek. Sitemizdeki yazı linklerinin site.com/yazi-basligi olacak şekilde ayarlamak bizi rakiplerimizin bir adım önüne geçirecektir. Bunun için kalıcı bağlantılarımızı “/%postname%” olacak şekilde düzenlemeliyiz.

2- Title ve Descriptions ayarları

Sitenizin title (başlık) ve description (açıklama) kısmını doğru ve içeriğimize en uygun şekilde hazırlamalıyız. Başlığımızın 70 karakteri geçmemesine özen gösteriyoruz. Bununla birlikte ana anahtar kelimesini başlığın en başında kullanmak da önemli bir detaydır. Açıklama kısmında, spame düşürecek yoğunlukta anahtar kelime kullanmadan, sitemizi arama motoruna doğru olarak tanıtacak bir cümle seçiyoruz. Yani anahtar kelime yoğunluğumuzu yerinde seçmeliyiz.

3- Resim alt tagları

Sitenizde yer alan resimlerde mutlaka alt taglara yer vermelisiniz. Alt taglar ilgili resmin konusunun ne olduğunu arama motorlarına tanıtır, böylece görsel hitiniz de artar.

4- Sitemap (Site haritası)

Webmasterların çoğunun gözden kaçırdığı önemli bir detay da site haritalarıdır. SEO’nun keşfedildiği ilk günden bu yana haritalar önemini hiç yitirmedi. Arama motorları örümcekleri sitenizi ilk ziyaret ettiğinde yine site haritalarına göz atmadan çıkmamakta. Bunun için en uygun eklenti: Google XML Site Haritaları. Eklentiyi kurup aktifleştirdikten sonra tek tıklamayla haritanıza kavuşabilirsiniz. Bundan sonra tek yapacağınız site haritanızı arama motorlarına tanıtmak.

5- Tema seçimi

WordPress kullanırken temanızın fazla tasarım içermeyen, bu sebeple hızlı açılabilen, W3 valid temalardan birini seçmelisiniz. Öte yandan mobil ziyaretçileri de unutmamak için temanızın responsive olmasına da dikkat edin. Böylece herhangi bir mobil uygulamaya gerek kalmadan siteniz akıllı telefon ve tabletlerde de kusursuz görüntülenebilecektir.

6- Güncellemeler

Son olarak elbette güncellemeleri unutmayın. WordPress, her geçen gün gelişmekte, çeşitli güvenlik açıklarını kapatmakta ve sistemini hızlandırmaya çalışmaktadır. Bu sebeple hem WordPress hem de eklenti güncellemelerinizi tam zamanında yapmaya özen gösterin.

Seo by yoast eklentisi, W3 Total Cache (for speed) eklentisi, Google XML Sitemap eklentisini kullanarak Seo nasıl yapılır; Aşağıda başlıca kullanılan WordPress ile Seo eklentileri bulunmaktadır;

WordPress SEO by Yoast

Diğer eklentilerin dışında SEO eklentilerinde dikkate alacaksak, WordPress SEO by Yoast teknik en uygun şekilde dikkatleri üstüne çekerek, eklentinin özellikleri çok fazla işe yaramaktadır, aynı anda iyi içerik yapmakta da yardım etmektedir. Kullanılan eklentinin en iyi özellikleri ise:

sayfa analizi, otomatik olarak meta etiketleri optimize etme ve ekleme, link öğeleri, XML site haritaları,RSS optimizasyon,.htaccess ve robots.txt dosyaları düzenleme, sosyal medya entegrasyon, fonksiyonları içeri ve dışarı aktarma, Google News SEO modülü vb. gibi özellikleri ile seo konusunda yazılmış iyi bir yazılımdır.

Google XML sitemaps

Google XML sitemaps eklentisi web sitenizin başarılı bir şekilde indekslenmesi için arama motorlarına XML sitemap yani site haritası oluşturmayı sağlar. Kullanılan bu site haritaları arama motoru için sitenizi en iyi şekilde taraması için yol gösterir.

En güzel özelliklerinden örnek göstermek gerekirse, içeriğinizi yayınladığınız zaman bunu arama motorlarına otomatik olarak iletir. Bu eklentinin kullanması ise oldukça basittir, eklentiyi wordpress yönetim panelinizden etkinleştirerek, ayarlar bölümünden site haritası oluşturun ve arama motolarının site haritanızı ekleyebilirsiniz.

W3 Total Cache

Bu eklentiyi ücretsiz biçimde bulabileceğiniz en gelişmiş önbelleklere ve optimizasyon yazılımıdır.W3 Total Cache ‘in özelliklerinden ve kısaca hangi özelliğin ne işe yaradığından ve hangi özelliğinin kullanması gerektiğini yazmak gerekirse. Aşağıda W3 total cashe içeriğindeki özellikleri yer almaktadır.

Page Cache:Sayfa önbellekleme demektir. Sitedeki bütün sayfaları, yazıları, etiketleri, kategorileri ve özel yazı tiplerini static .html yapar.

Minify:Sayfaları ve sayfaların açılması için kullanılan kütüphaneleri minimize-optimize eder.

Database Cache: Veri tabanı önbelleklemesidir.

Object Cache:Nesne önbelleklemesidir.

Leave a Reply