WordPress’de Özel Yazı Nasıl Oluşturulur

WordPress’te özel bir yazı oluşturmak ister misiniz? Normal WordPress yayınlarından farklı olarak, özel bir gönderi web sitenizin ziyaretçilerine görünmez. Yalnızca belirli izinlere sahip kullanıcılar giriş yapmış olabilir. Bu makalede, WordPress’te özel bir yazıyı kolayca nasıl oluşturacağınızı göstereceğiz.

WordPress’de Özel Yazı nedir? Nasıl Çalışır ?

WordPress’te özel bir gönderi herkese açık değildir. Sadece doğru izinlere sahip kullanıcılarda oturum açtığınızda blog yayınlarınız arasında görebilirsiniz.

WordPress, farklı kullanıcı rollerine izinler ve yetenekler atayan yerleşik bir kullanıcı rol sistemi ile birlikte gelir. Her bir WordPress kullanıcısı, kendilerine bir web sitesinde belirli görevler yapma izni veren bir rol atar.

Bir yazı yayınlama izni olan herhangi bir kullanıcı özel bir yazı yazabilir ve yayınlayabilir. Gönderi, kullanıcıya ve aşağıdaki kullanıcı rollerine görünür olacaktır.

Yönetici – Bir WordPress sitesinde herhangi bir kullanıcı tarafından oluşturulan herhangi bir özel yazı oluşturabilir, düzenleyebilir ve silebilir.
Editör – Herhangi bir kullanıcı tarafından oluşturulan özel yazıları oluşturabilir, düzenleyebilir ve silebilir.
Yazar – Kendi özel yazılarını oluşturabilir, yayınlayabilir, düzenleyebilir, görüntüleyebilir ve silebilir. Diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan özel yazıları göremezler.

Şimdi ise WordPress’te özel bir yazının nasıl oluşturulacağına bakalım.

WordPress’de Özel Yazı veya Özel Sayfa Oluşturma

İlk önce yeni bir yazı veya sayfa oluşturmalısınız. Ayrıca, özel yapmak istediğiniz mevcut bir yazınızı da düzenleyebilirsiniz.

Gönderi düzenleme ekranında, ‘Yayınla’ meta kutusundaki ‘Görünürlük’ seçeneğinin yanındaki ‘Düzenle’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

Artık bir gönderiyi halka açık, şifre korumalı veya özel yapmak için seçenekler göreceksiniz. Devam edin ve özel’i seçin ve ardından devam etmek için Tamam düğmesini tıklayın.

Artık yazınızı/sayfanızı düzenlemeye devam edebilir veya kaydedebilir / yayınlayabilirsiniz.

Not: Özel bir yazınıza veya sayfanıza eklediğiniz resimler özel değildir ve diğer yazarlar tarafından medya kitaplığında görüntülenebilir. Görüntüler, resim URL’sine de sahip olan herkes tarafından da görüntülenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir